Rummipallid

Poest ostes on rummipallide pakendi etiketil kirjas päris pikk nimekiri asjadest, mis kõik sinna pisikese palli sisse on pandud. Kui midagi ise valmistada, siis tead kõiki koostisaineid, mida toidu sisse lisad ning neid on seal täpselt nii palju (või vähe), kui palju neid vaja on. Mitte midagi üleliigset, mitte midagi värvi vms ilusamaks tegemiseks. Toit on ise juba piisavalt ilus! Seetõttu julgustan võimalikult palju toitu ise kodus valmistama.

Tihti tehakse rummipalle siis, kui biskviidist jäävad alles jäägid, mis on suurepärane lahendus, et midagi raisku ei läheks. Jagan aga retsepti täitsa algusest – kui biskviittaina ülejääke ei ole kuskilt võtta, siis tuleb see ise küpsetada!

Ettevalmistusaeg: 1 tund
Aeg tahenemiseks: parim üleöö
Kaksteist 62 g palli

Biskviittaina küpsetamiseks läheb vaja:
5 muna
100 g suhkrut
1 tl soola
100 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit

Rummipallide valmistamiseks:
400 g biskviiti
100 g tumedat šokolaadi
75 g võid
3 spl kakaod
100 g kondenspiima (suhkruga)
100 g hapukoort
3 ml rummiessentsi (maitse järgi)

Kaunistamiseks kookoshelbeid või hakitud sarapuupähkleid ning peale vahukoorest ja/või kohviga maitsestatud toorjuustust lilled.

Biskviittaina küpsetamiseks eralda munakollased munavalgest.

Ole seejuures ettevaatlik! Kui munakollane peaks katki minema, siis veendu, et see ei seguneks munavalgega. Munavalge ei lähe vahtu, kui puutub kokku rasvaga. Seetõttu on veel oluline, et mikserdaksid munavalge anumas, mis ei ole plastmassist. Plastikust kausside seinale võib jääda rasva osakesi. Kui muud anumat ei ole võtta, siis puhasta sidruniga hoolikalt plastiknõu ära. 

Tõsta munavalged kausiga külmkappi – külmad munavalged lähevad paremini vahtu. Vahusta munakollased poole koguse suhkruga heledaks vahuks ning tõsta hetkeks kõrvale. Võta munavalged külmkapist välja, kalla juurde ülejäänud suhkur ning mikserda tugevaks vahuks. Alusta mikserdamist madalamate pööretega ning tõsta kiirust, kui munavalge on muutunud ühtlasemaks massiks. Mikserda senikaua, kuni vahust jäävad püsima teravad tipud, mis maha ei vaju (selleks võib kuluda umbes 5 minutit või rohkem).

Sega 2/3 munavalge vahu kogusega munakollased – sega õrnalt, kausi põhjast ülesse tõstmise liigutusega, et munavalge ei kaotaks oma kohevust. Seejärel sõelu sisse jahu ja küpsetuspulber ning sega samuti ettevaatlikult tainas ühtlaseks. Lisa lõpuks ülejäänud munavalgevaht ning sega võimalikust väheste liigutustega tainas ühtlaseks.

Vooderda 24 cm läbimõõduga koogivorm küpsetuspaberiga ning tee vormi servad võiga kokku. Kalla tainas vormi ning küpseta eelsoojendatud ahjus 180 kraadi juures 20 minutit.

Kui biskviit on valmis, tõsta see vormist välja ning lase täielikult maha jahtuda.

Hakka rummipalle tegema siis, kui biskviit on täielikult maha jahtunud. Sulata potis või ja šokolaad. Samal ajal kui šokolaad ja või sulavad murenda biskviit suurde kaussi või nt haki suure noaga väikseks puruks. Lisa biskviidipurule kakao, sega läbi. Kui šokolaad ja või on ühtlaselt ära sulanud vala biskviidile, sega segu hoolikalt läbi. Seejärel lisa hapukoor, kondenspiim ja rummiessents. Väga oluline on kogu mass väga hoolikalt ühtlaseks segada.

Rummiessentsi lisa maitse järgi – maitse tainast pärast korralikult läbi segamist, kui maitse jääb lahjaks, siis lisa rummiessentsi juurde. Pea meeles, et seistes maitse veidi intensiivistub.

Ühe suuruste pallide saamiseks kaalu enne pallide vormimist tainakogud ära. Seejärel vormi käte vahel pallid, rulli neid kookoshelveste või pähklipuru sees. Kui soovid “klassikalist rummipallide välimust” siis lõika pallidesse 5-6 sälku ning vajuta palle veidi lamedamaks. Tõsta pallid kandikule vms ning aseta külmkappi. Mida kauem pallid tahenevad, seda paremaks nad muutuvad, seetõttu oleks hea, kui pallid oleksid enne serveerimist külmkapis vähemalt üleöö.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*