Vastlad ja vastlakuklid

Vastlapäev (ka lihaheite-, liugu- ning pudrupäev) on liikuv püha, kuid alati kindlal nädalapäeval – teisipäeval! Sõna „vastlapäev“ tuleneb alamsaksakeelsest sõnast „vastelavent“, mis otsetõlkes tähendab paastuööd, kasutusele võeti sõnast esimene pool. Kuna vastlapäev on päev enne suurt paastuaega, siis oli traditsiooniks pakkuda rasvaseid ja rikkalikke toite – hommikusöögiks vastlapuder, milleks enamasti oli tangupuder, lõuna ja/või õhtusöögiks valmistati seajalgu ubade või hernestega ning lisaks pakuti ka odrast vastlakaraskit, mis hiljem, 20.sajandil, vahetati välja vastlakukliga, mida serveeriti vahukoorega.

Liulaskmise traditsioon on edasi kandunud põhimõtteliselt muutmata kujul. Tänase päevani käivad liumägedel kelkudega alla laskmas nii noored kui vanad, ning võisteldakse pikema liu nimel. Vanasti tagas pika liu tegemine linataimede pikemaks kasvamise. Linataimedest kooti linakangast, millest valmistati rõivaid ning voodipesu jms.

Seajalad lihast puhtaks söödud, oli traditsiooniks kondist vastlavurride tegemine. Seajalakondi keskele tehti auk, aeti nöör läbi ning tõmmati vurr vurisema. Hiljem asendati seajalg juba nööpidega.

Kui vastlapäeval lume olemasolus ei saa olla kindel, siis kindel saab olla selles, et vähemalt ühe vastlakukli sööb meist igaüks!

Allpool jagan retsepti, mille järgi mina kukleid teen. Samm-sammulise õpetuse juures on lisatud ka pildid.

 Valmistusaeg: varu rohkem aega Portsjonid: 8 kuklit

Pärmitaina tegemiseks:
1,25 dl piima
12,5 g presspärmi
1 munakollane
0,25 tl soola
0,5 dl suhkrut
0,5 tl kardemoni
225-300 g nisujahu
50 g toasooja võid

Täidise jaoks:
1,5 dl vaarikamoosi
300-400 g vahukoort (olenevalt kui kohevat mütsi kukli peale teha soovid)
2,5 spl suhkrut
pealeraputamiseks tuhksuhkrut

1. Vali taina tegemiseks suurem kauss, et tainal oleks hiljem piisavalt kerkimisruumi. Hõõru kausis pärm paari supilusika suhkruga vedelaks.

2. Soojenda piim kastrulis soojemaks (käesoojaks) ning lisa pärmile. Lisa hulka veel munakollane, sool, ülejäänud suhkur ning kardemon. Sega segu ühtlaseks.

Liiga kuuma piima lisamisel on oht pärmseente hukkumisel, samas kui liiga külma vedeliku lisamisel ei hakka pärmseened aktiivselt tööle.

3-4. Lisa segule pool jahukogusest ning sega ühtlaseks. Lisa vähehaaval kogu jahu kogus ning kui segamine raskeks muutub, võta appi käed ning sõtku tainast edasi.

5. Lisa tainale toasoe pehme või ning sõtku see tainasse nii, et lõpptulemuseks oleks tainas jälle ühtlane. Või tainasegu hulka sõtkumine on üsna raske, olenemata, et või on toasoe. Mina tihti sulatan või enne tainasegu sisse lisamist ära – lisan koos jahuga ning sõtkun kõik koos ühtlaseks.

6-7. Sõtku tainast senikaua, kuni see on ühtlane, elastne ning laseb kausi servadest lahti. Kui tainas ei näi sulle selline, on liiga kleepuv, pane jahu juurde. Puista tainas jahuga üle, kata tainakauss rätikuga ning jäta sooja kohta kerkima (näiteks leige radiaatori peale või põrandaküttega põrandale).

8. Jäta tainas kerkima 1,5-2 tunniks. Tainas peaks kerkima umbes kahekordseks.

9. Raputa töölauale väheke jahu ning tõsta kerkinud tainas sellele. Tee tainakogus pooleks. Rulli töölaual ühest tainapoolest piklik riba ning jaga see neljaks – iga tükk peaks kaaluma umbes 60 g.

Sama suurusega kuklid küpsevad võrdselt – selleks, et saada samade suurustega kuklipallid, kaalu tainatükid ära.

10. Vormi tainatükid peopesade vahel ühtlasteks pallideks. Toimi samamoodi ka teise tainapoolega.

Kui peopesade vahel rullides ei tule ühtlased pallid, siis tõmba käte vahel tainapalli pealmine kiht ühtlaseks ning “ülejäänud” tainas peida palli alla.

Tõsta tainapallid järelkergituseks kuskile tasapinnale – parim variant on, kui tõstad pallid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, nii ei pea tainapalle pärast kerkimist enam ümber tõstma. Jäta pallide vahele kerkimisruumi. Kata köögirätikuga ning pane umbes 30 minutiks sooja kohta kerkima.

11. Pintselda kerkinud tainapätsid lahtiklopitud munaga ning küpseta 210 kraadises ahjus 10-12 minutit.

12. Tõsta valminud kuklid restile ning jahuta täielikult.

Kui vahukoor piserdada peale soojale kuklile, siis hakkab see seal sulama.

13. Lõika terava noaga tainapätsidelt ülemine osa ära ning uurista teravaotsalise noaga selle sees olev sai välja. Ole ettevaatlik, et noaga põhja sisse auku ei tee! Tõsta kukli sisse teelusikatäis vaarikamoosi.

14. Vahusta 35% koor koos suhkruga tugevaks vahuks. Piserda vahukoor kondiitrikoti abiga kukli sisse ning peale (või tõsta vahukoor kukli peale lihtsalt lusikaga). Kata kuklid mütsiga ning puista peale tuhksuhkrut.

 

Kui soovid valmistada rohkem kukleid siis korruta koostiained lihtsalt kahega. Kuklite sees olev vaarikamoos teeb vahukoore mahedamaks ning samas värskendab maitsemeeli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*