Aleksandrikook

Aleksandrikoogi päritolu üle on mitmeid arvamusi. Ühtede allikate kohaselt on päritolumaaks Soome, teistest allikatest võib lugeda, et kooki valmistati esimest korda hoopis Lätis.

1818. aastal (või ka juba varem ?) külastas Soomet tsaar Aleksander I ning kooki pakuti tema sünnipäeva tähistamiseks. Lätis loodi kook tähistamaks tsaar Aleksander III külaskäiku Riiga.

Sarnast kooki valmistatakse ka Taanis, mis kannab seal nimetust hindbærsnitte (otsetõlkes vaarikalõigud), allikas ei olnud välja toodud, et Taanis oleksid need vaarikalõigud loodud mõne tsaar Aleksandri külaskäigu tähistamiseks.

Arutletakse sellegi üle, kas tegemist on mure- või liivataina küpsetisega ning millist täidist algupäraselt kasutati – kas vaarika-, pohla- või kreegimoosi. Lisaks sellele on veel erinevaid variatsioone koogi glasuurist. Millist neist täpsemalt algupäraselt tsaaridele pakuti, jääb teadmata. Erinevaid retsepte vaadates on enim kasutatud roosakat glasuuri, mida saadakse vaarika-, punasõstra- või mustsõstramahla lisamisel tuhksuhkrule ja pisukesele veele.

Pruuni glasuuri saamiseks lisatakse tuhksuhkrule ja veele kakaod, kollase glasuuri jaoks aroonia- ja/või astelpajumahla. Muidugi võib jätta glasuuri hoopiski lihtsalt valgeks ning maitseks lisada sellele sidrunimahla.

Olgu mis on, kook on ju imemaitsev ning väärib võimalust, et tema valmistamist katsetada. Tegin aleksandrikooke kahes erinevas variandis.

Valmistusaeg: 2-3 tundi

Põhi:
5 dl nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 dl suhkrut
1 tl soola
200 g võid, toasooja
1 muna

Täidis:
3 dl mistahes moosi (soovituslikult hapu)

Glasuur:
2 dl tuhksuhkrut
1-2 tl vett
midagi värvi lisamiseks . .

Sega suures kausis omavahel kuivained (nisujahu, küpsetuspulber, suhkur ning sool) ning lisa muna. Näpista segu puruseks (tulemuseks tuleb saepurulaadne segu). Lisa muna ning sega tainas ühtlaseks, võta käed appi ning veidi sõtkudes tee tainast ühtlane pall.

Rulli tainas küpsetuspaberil ruudukujuliseks (umbes 30 x 33 cm). Selleks, mõõda küpsetuspaberile vajalikud mõõdud, joonista ruut ning keera paber ümber – tainast lahti rullides jäävad jooned näha ning saab selle järgi orienteeruda. Tõsta lahti rullitud tainas koos küpsetuspaberiga küpsetusplaadile.

Küpseta koogipõhjad 175 kraadise ahjus 15 minutit. Lõika soe koogipõhi enam-vähem kaheks (ühe poole tõstad hiljem teise peale). Määri ühele poolele enda valitud moos: ploomi-, pohla-, õuna- või mõni muu lemmikmoos. Tõsta teine tainaosa moosiga kaetud tainapõhja peale – see on väike katsumus, kuid kahe paari kätega on kindlasti lihtsam.

Mina lõikasin koogipõhja neljaks, ühele põhjale määrisin seemneteta vaarikamoosi, teisele pohlamoosi. Tõstsin pealmised osad alumistele peale ning jätsin koogid jahtuma.

Samal ajal, kui kook jahtub, valmista glasuur. Selleks sega tuhksuhkru hulka 2 spl vett ning värvi lisamiseks siis kas kakaopulbrit (1 tl) või 2 spl punast mahla.

Mina tegin tuhksuhkrukoguse pooleks ning tegin mõlemale koogile erinevad glasuurid. Koogile, mille täidiseks sai vaarikamoos, tegin peale 1,5 dl tuhksuhkru, 2 spl sõstramahla, 1 spl sidunimahla (ja vajadusel veidi veega) hapukama glasuuri ning koogile, mille täidiseks sai pohlamoos, lisasin tuhksuhkrule ja veele (3 spl) 1 tl kakaopulbrit. Glasuuri paksust saab ise vee lisamisega reguleerida. Väga vedel glasuur voolab kohe koogi pealt maha, väga paksu on jällegi raske üldse koogile saada.

Glasuuritud kook jäta mitmeks tunniks või üleöö seisma. Lõika suurest koogitükist paraja suurusega tükid siis, kui kook on tahenenud, nii jäävad tükid ilusamad, sest tainas on tahenenud ja hoiab paremini oma kuju.

·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·    ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·     ·

Enamikus originaalretseptides, mille leidsin, oli suhkru kogus 2 dl. Tainast tegema hakates vähendasin kogust 1 dl peale, kuna 2 dl tundus mulle liiga palju. Uuesti tehes vähendaksin kogust veelgi – 0,5 dl.

Vaarikamoosi ja sõstra-sidruniglasuuriga koogid tulid liiga magusad, olenemata suhkrukoguse vähendamisest, suuremale magusasõbrale kindlasti parajad, kuid minu jaoks liiast, seetõttu seda varianti, ma uuesti enam ei teeks. Kakaoglasuuri ja pohlamoosiga koogid oli väga head ning kindlasti teen neid veel!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*