Piparkoogid

Käes on aasta kõige oodatum aeg – jõulukuu! Toa saab ehtida jõulurüüsse, sättida jõulusokid kaminasimsile, panna põlema küünlad, sättida kõikvõimalikud päkapikukujud ja inglid lauale ning küpsetada nii palju, kui süda lustib ja muidugi tuleb jõulukuul küpsetada just piparkooke!

Kirjutasin postituse, kuhu koos retseptiga lisasin ka pilte piparkoogitaina tegemisest. Loodan, et sellest on abi! Arvestada tuleb sellega, et kui on soov piparkooke teha, siis peab taina valmis tegema päev varem.

Lisaks kirjutasin ülesse glasuuri tegemise õpetuse, millega saab valminud piparkooke kaunistada!

PIPARKOOGITAINAS
Ettevalmistusaeg: umbes 30 minutit
Aeg tahenemiseks: üleöö
Aeg küpsetamiseks: 7-9 minutit
Valmib umbes 1,4 kg tainast

Vaja läheb:
250 g Dansukkeri heledat või tumedat suhkrusiirupit (mina kasutasin heledat)
170 g suhkrut

2 spl kakaod
1 spl kaneeli
2 tl jahvatatud nelki
1 tl jahvatatud kardemoni
1 tl ingveripulbrit
250 g võid
2 muna
600 g nisujahu
0,5 tl söögisoodat

Kuumuta potis siirup koos suhkru ja maitseainetega keemiseni. Tõsta pott tulelt ning sega kuumale siirupile juurde tükeldatu või. Sega segu senikaua, kuni segu muutub ühtlaseks. Seejärel lase segul jahtuda. Jahtunud segule lisa ükshaaval munad ning klopi need segusse.

Kalla siirupi-või-munasegu suuremasse kaussi. Sega söögisooda jahuga ning lisa järk-järgult siirupi-või-munasegule. Nii kaua, kui on võimalik, sega segu lusikaga. Kui segu muutub tihkemaks, sõtku see käte abil hoolega ühtlaseks.

Valminud tainas on konsistentsilt üsna pehme. Ära muretse, oled teinud kõik õigesti! Pärast üleöö külmkapis tahenemist saavutab tainas soovitud konsistentsi, mida saab tainarulliga lahti rullida.

Valminud tainas pakenda toidukilesse. Kuna valminud tainast on üsna palju, et see kõik korraga ära küpsetada, jagasin mina taina kolmeks. Nii saan jagada valminud tainast mitmeks piparkoogiteoks. Tainas säilib külmkapis nädal kindlasti, kui panna sügavkülma, siis kauemgi.

Pane tainas külmkappi tahenema ning valmista sellest piparkooke järgmisel päeval.

•    •    •    •    •    •    •

Kui tainas on üleöö külmkapis tahenenud võta see toasooja seisma. Toasooja tainast on kergem töödelda. Kui tainas on juba pehmemaks muutunud, rulli see õrnalt jahusel tööpinnal tainarulliga lahti.

Kui sa soovid pehmeid piparkooke, siis jäta tainas lahti rullides paksem (nii umbes 4 mm), kui tahad aga krõbedamaid-peenemaid piparkooke, siis rulli tainas üsna õhukeseks (2 mm). Arvesta sellega, et taina sees on soodat, mis seda küpsemisel kergitab. Kui tainakiht on jäetud paksem, siis seda rohkem ta ka ahjus kerkib. 

Tee piparkoogivormidega endale meelepärased kujud, tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpseta 200 kraadises ahjus 7-9 minutit.

Küpsemisaeg oleneb taina paksusest ning sellest, kas soovid krõbedamaid või veidi pehmemaid piparkooke.

Kui küpsetad vähem aega piparkooke, siis jäävad need heledamad ning pehmemad, kui kauem siis krõbedamad ja tumedamad.

Kui rullisid taina pigem õhukeseks, siis jälgi, ega 9 minutit ahjus liiga palju ei ole – kui piparkoogid hakkavad liiga tumedaks muutuma, siis on nad juba valmis! Paksema taina puhul 9 minutit ahjus ei mõjuta piparkookide värvust ja valmimist nii. Jäta valmis piparkoogid jahtuma ning valmista glasuur.

GLASUUR

Glasuuri tegemiseks läheb maksimaalselt 10 minutit ning vaja on ainult paari koostisosa. NB! Kanna glasuuri peale ainult jahtunud piparkookidele, muidu muutub glasuur vedelamaks ja valgub laiali.

Vaja läheb:
1 munavalge
3 dl (3,5dl) tuhksuhkrut
1 tl värskelt pressitud sidruni mahla

Mikserda munavalge koos sidruni mahlaga tugevaks vahuks. Lisa vähehaaval tuhksuhkur ning mikserda segu ühtlaseks. Segu on valmis, kui glasuur on ilus läikiv.

Glasuuri konsistents on tegelikult iga tegija enda eelistus. Kui tahad paksemat glasuuri, siis lisa tuhksuhkrut rohkem (3,5 dl), kui tahad, et glasuur oleks vedelam lisa juurde sidruni mahla/vett või lisa algselt juba vähem tuhksuhkrut (vähem kui 3 dl). Paksema glasuuriga on minul endal parem teha detailseid kaunistusi, mis vajavad kindlamat kätt ja rahulikumalt tegemist (sirged jooned, täpid jms).

Näiteks on ideaalne teha kõigepealt paksem glasuur, millega soovil saad teha piparkookide peale piirjooned. Seejärel tee glasuuri vedelamaks (lisa sellesse vett, sega lusikaga ühtlaseks) ning täida tahenenud piirjooned vedelama glasuuriga – nii saad ilusa ühtlase glasuuritud piparkoogi ilma, et glasuur piparkoogilt maha valguks (muidugi kui sa glasuuri vesivedela teed, siis valgub see ka üle piirjoonte).

Värvuse lisamiseks saad kasutada marjade mahla (pressid eelnevalt marjade seest mahla välja ning lisad glasuuri segule) või ekstra selleks mõeldud toiduvärve (saadaval erinevates toidupoodides nii pulbrina kui vedelal kujul). Jälgima peab seda, et kui lisavedeliku lisamine teeb glasuuri liiga vedelaks, siis tuleb lisada tuhksuhkrut juurde.

Kaunista piparkoogid enda meelejärgi. Sinu kujutlusvõime on siinkohal sinu piiriks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*