Boršisupp
Pean ütlema, kui ma seda juba varem teinud pole, et ma ei ole suurem supisõber. Ma võin suppi süüa hea meelega, aga kui ma panen nädalamenüüd paika, siis supp on viimane, millele ma tavaliselt mõtlen. Kui ma suppi valmistan, siis valmistan selle ikkagi algusest lõpuni ise ehk siis alustan puljongi keetmisest.
Puljongi keetmine: ~2,5 tundi Supi valmistamine: 35 minutit |
Portsjonid: 6-8-le |
Puljongi keetmiseks läheb vaja:
1 kg ribiliha või supikonti
3 l vett
2 porgandit
1 suurem sibul
4-5 varsselleri vart
3-4 loorberi lehte
terapipart
Supi valmistamiseks:
250 g värsket kapsast
2 porgandit
2 sibulat
500 g keedetud peeti
5 kartulit
paar spl tomatipastat
maitsestamiseks: soola, suhkrut (vajadusel), äädikat
Puhasta ja koori sibul ja porgandid. Sibul lõika sektoriteks ning porgand lihtsalt väiksemateks tükkideks. Puljongisse võid panna mõlemad köögiviljad ka koortega, kuid porgandi pead eelnevalt puhastama korralikult mullast puhtaks. Lõika varsselleri varred samuti väiksemateks tükkideks.
Rösti konte ja köögivilju eelnevalt ahjus, see annab puljongile sügavama maitse. Kontide röstimiseks pese kondid kõigepealt külma veega, seejärel aseta need ahjuplaadile, lisa juurde eelnevalt puhastatud ja väiksemaks lõigatud köögiviljad ning pista umbes 30 minutiks 200 kraadi juures ahju. Tõsta liha ja köögiviljad suurde potti. Kalla ahjuplaadile kogunenud rasv ära, vala peale kuum vesi ning kraabi plaadile jäänud lihamahlad lahti, lisa potti kontidele lisaks.
Vala potti (liha ja köögiviljade peale) külm vesi ning pane pliidile keema. Riisu ära tekkinud vaht ning alanda kuumust nii madalale, et vesi enam ei keeks mullitades, vaid vee pind vaikselt võdiseks.
Jäta puljong vaikselt valmima ning vahepeal saad näiteks aega sisustada raamatu lugemisega.
Mulle meeldib, kui supi keetmisel on sellesse minev tooraine kõik enne ette valmistatud. Selleks: umbes tund enne puljongi keetmisaja lõppu hakkan ette valmistama supi jaoks vajalikku toorainet.
Riivi eelnevalt keedetud peet jämedalt ning lisa juurde veidi (umbes 1-2 spl) äädikat. Sega peet äädikaga korralikult läbi ning tõsta kõrvale.
Peedile äädika lisamine on vajalik selleks, et peet säilitaks supis oma ilusa punase värvuse ning annaks sellega kogu supile sügavama punase värvuse. |
Riivi jämedalt porgand ning lõika sibul ribadeks. Kuumuta sibul pannil klaasjaks, lisa porgand ning prae köögiviljad kergelt läbi. Lisa tomatipasta ning kuumuta segu korralikult läbi. Tõsta sibula-porgandi segu kaussi ning aseta kõrvale. Lõika kapsast peenikesed ribad ning koori ja tükelda kartul.
Vahepeal, kui puljong on valmis saanud, tõsta kondid välja ning kurna läbi tiheda sõela või marliriide. Porganditükid on keemise ajal endasse imanud mõnusad maitsed, need saad niisama ära nosida, teiste koostisosadega ei ole midagi teha (need on niivõrd pehmeks keenud). Tõsta puljong tagasi tulele ning alusta köögiviljade lisamist.
Esmalt lisa puljongisse eelnevalt praetud porgandi-sibula segu, lase puljongil keema tõusta. Seejärel lisa kapsas ja kartul ning lase segul umbes 10 minutit keeda. Samal ajal saad kondid lihast puhastada, et liha ka supile hiljem lisada. Kui 10 minutit on möödunud, lisa supile punapeet. Lase supil keema tõusta ning lisa liha. Maitsesta soola ja äädikaga, viimast lisa supile umbes 2 spl (kuna maitsed on erinevad, siis katseta ja maitsesta endale meelepäraselt).
Lase valmis supil veidi seista, nii segunevad kõik maitsed omavahel ning serveeri soovil hapukoore ja peterselliga.
Algne retsept saadud tuuliretseptid.ee kodulehelt, mida veidi kohandasin.
Lisa kommentaar