Pabertordi meisterdamine

Õe 30 aasta juubelipidustusteks mõtlesin, et teeks väikse vimkaga kingituse või pigem on korrektsem öelda, et pakiks kingitused vimkaga ära. Olin varem näinud paberist tehtud tordi pilte Pinterestis ning otsustasin ka ise järgi proovida. Kingituste arvust ja suurusest lähtudes mõtlesin, et teen tordi kaheksa lõigulise ning 2,4 cm kõrguse. Arvutasin välja, suur üks tordilõik olema peab ning hakkasin joonestama. Panin ka teile kirja kogu tegevuskäigu, kuidas valmistada kaheksa tordilõiguga tort.

Pabertordi tegemiseks lähe vaja:
300 gr paberit 16 tk – värvus enda soovil (mina kasutasin tumepruuni)
joonlauda ja malli
harilikku pliiatsit
kustutuskummi
kääre
kahepoolset teipi või liimi
kaunistamiseks meelepärane – näiteks paberist lill (saadaval nt Snitty käsitöötarvete poes)

•    •    •    •    •    •    •

Kaheksa tordilõigu tegemiseks peavad olema kolmnurgad 45°. Kui soovid teha nt nelja tordilõiguga tordi, siis tee tordilõigud 90°-d, kuue tordilõigu tegemiseks 60°-d. Selleks, et teada saada, mis kraadiga kolmnurgad peavad olema tee lihtne arvutus: 360 (täisring) jaga arvuga, mitu tordilõiku soovid teha.

Ükskõik kui kõrge tordilõigu teed, tee pealmine tordilõik sellest paar sentimeetrit lühem. Pealmise tordilõigu huvitavaks tegemiseks võid nt välise serva teha erikujulise, nt lainelise või alumisest osast teist värvi (vaata pilti).

•    •    •    •    •    •    •

TEGEVUSKÄIK

Joonis nr 1. Esimese kolmnurga (tordilõigu pealmine osa) joonestamiseks tõmba paberile kõigepealt sirgjoon. Selle abil pane malliga paika, mis suunas pead külgmised servad tõmbama, et sobiva kraadiga kolmnurk saada. Esimesena tõmmatud joon, peab jääma kolmnurga keskele täisnurkselt (nähtav joonisel nr 2). Kolmnurga tipust tõmba 15 cm pikkused jooned ning ühenda omavahel ka nende tipud (saad kolmnurga aluse, mille peal asetseb esimesena tõmmatud täisnurga moodustunud joon). Tordilõigu pealmise osa kõrgus (ehk küljed) mõõda 2,4 cm ja joonesta kolm kinnitust – kaks alumisele äärele ning üks keskele.

Joonis nr 2. Teise kolmnurga joonestamisel pole vaja malli enam kasutada. Tee kolmnurk 0,2 cm eelmisest väiksem (kolmnurga servade pikkus tuleb 14,8 cm ning alumine äär 11,2 cm). Selle tordilõigu kõrguseks tee 4 cm.

 

Pilt nr 3. Lõika paberist joonestatud tordilõigu osad välja.

Pilt nr 4. Väljalõigatud tordilõigud peaksid välja nägema sellised:

Pilt nr 5. Kuna kasutan tordilõikude tegemisel 300 gr kartongi, siis murdekohtade ette soonestamine võimaldab paberit ilusamini ja kergemini murda. Soonte sisse soonimiseks kasuta soonestusalust (nähtav pildil). Kui soonestusalust ei ole, saab sama töö ära teha joonlaua ja luunoa (või kudumisvardaga).

Pilt nr 6. Murra murdekohtade järgi kõik küljed ilusti ära.

Pilt nr 7. NB! Valikuline – pealmise tordilõigu ilusamaks tegemiseks lõikasin lõiketeraga välja sellise väljalõike . . .

. . . mille tordilõigu pealmisele osale liimisin, enne torditüki enda kinni kleepimist. Kui on võimalus samamoodi paberist väljalõikeid teha, siis võid tordilõigu peale välja lõigata ja kleepida, mis aga rohkem meeldib!

Pilt nr 8. Kleebi tordilõikude kinnituskohtadesse kahepoolne teip ning kleebi tordilõigud kinni. Võid kasutada ka liimi. Kahepoolse teibiga on tunduvalt lihtsam toimetada – paber jääb koheselt kinni ning ei pea liimi kuivamist ootama.

Pilt nr 9. Kokku liimitud tordilõigud näevad välja sellised:

Pildid nr 10 ja 11. Kaunista tordilõik pealt meelepärasega. Mina kaunistasin isetehtud paberroosiga, kuid erinevate värvuste ja suurustega valmis tehtud paberlilli on saadaval ka erinevates kunstitarvete poodides (Tartus nt Snitty poes).

Kui tordilõik on kaunistatud, pane selle sisse pakkepaber (see tekitab tordilõigu avamisel lihtsalt rohkem elevust) ning  pakkepaberi sisse meelepärane kingitus(ed)!

Pilt nr 12. Toimi kõigi kaheksa tordilõiguga sama moodi ning saad kokku sellise tordi:

13. Kaheksa tordilõiku annavad võimaluse pakkida rohkem erinevaid kingitusi, et kingituse saajal oleks põnevam pakke avada (nagu advendikalender) . . .

 

Kui soovid, siis meisterda tordile ka ilus alus, millega on lihtsam torti kinkida. Näiteks lõika 1,5 mm papist välja koogist suurem ring ning aseta selle peale ümmargune tordipaber (pitsiliste äärtega tordipaber, mida kasutatakse muidu päris tortide alla panemiseks).

 

2 kommentaarid Pabertordi meisterdamine kohta

    • Aitäh!

      Tegin sellise tordi õele sünnipäevaks ning igasse torditükki pakkisin meigiasjad. Talle ka väga meeldis! Kindlasti kohe selline teistmoodi kingitus 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*